קריעת ספרים ו"חילוץ איורים ומפות"

באתר תוכלו לראות הן איורים ומפות שהגיעו מספרים שלמים אך גם רבים שנותקו מספר המקור שלהם ונרכשו באופן עצמאי.

אחד החוליים באספנות ספרים עתיקים הינו תלישת וניתוק המפות והאיורים הכלולים בהם מגוף הטקסט, לעיתים באופן נקודתי ופעמים רבות באופן שמאבד את גוף הטקסט עצמו.

פרקטיקה זו של ניתוק האיורים והמפות מהספרים אינה חדשה ונעשתה הן לצורכי "קישוט" (מסגור האיורים והמפות) והן משיקולים מסחריים של סוחרי פריטי דפוס כאשר מתעניינים רבים מתעניינים יותר (ולעיתים אף רק) בתמונות ובאיורים מהספרים ולטקסט עצמו אין משמעות רבה עבורם. משכך ספר שכולל כמה עד כמה עשרות איורים יימכר ב"חלקים" במחיר כולל גבוה יותר מהמחיר שיושג עבור הספר עצמו. למרבה הצער העמודים המאויירים מופרדים מהספר ונמכרים כאשר עמודי הטקסט שאינם מאויירים מושלכים.

רכישה של פריט שכזה מהווה תמיד דילמה עבור אספן ואולם מהווה רע הכרחי כאשר לא ניתן להשיג את הספר במלואו או בחלקים.

סביר להניח כי אספן ממוצע לא יצליח לשים ידו על עותק מלא של ספר נדיר אך ייתקל ביתר סבירות באיור או מספר עמודים ממנו.

לא אחת יצא לי "להשלים" עמודים ופרקים מספרים בדרך של רכישות שונות כך שלאט לאט מתקבצים חלקים מהספר המלא (אך עמודי טקסט ללא תמונות אובדים פעמים רבות לעד וגורמים לנזק ידע של ממש).

באחד המקרים העמיד מוכר ב-EBAY פרקים מהספר Le Tresdevot Voyge De Iervsalem של Jean Zvallart (1608) למכירה בפרקים פרקים. ניסיתי בזמנו ליצור קשר עם המוכר ולבקש לרכוש את כל הספר אך זה, משיקולים מסחריים, העדיף את מכירתו בחלקים. לצערי הצלחתי לזכות רק בחלק מהפריטים, אחרים זכו בעמודים אחרים וחלקים אחרים של הספר כנראה נמכרו בהזדמנויות אחרות (ואולי אף נזרקו לפח אם לא כללו איורים).

אז? האם זה מוסרי לרכוש עמודים מספר?

לצערי זו לא שאלה של מוסרי או לא אלא שאלה של "בנמצא" או "לא בנמצא" ואספן שם את ידיו על מה שהוא יכול לשים את ידיו עליו.

האם זה מוסרי, בעיני לפחות, להשחית ספר ולמכור אותו בחלקים – חד משמעית לא! נזק הידע הוא עצום ועם מספיק סבלנות יימצא הרוכש שישלם את מחיר "סך כל חלקיו" (ולעיתים אף מעבר לכך) – הליך שמצריך יותר זמן, סבלנות ומאמץ אבל משתלם הן ברמה המוסרית והן ברמה החומרית.

השאר תגובה