על האתר

אתר ארץ ישראל הוא "בית תערוכות ומרכז מידע אינטרנטי" להיסטוריה והגיאוגרפיה של הארץ מאז ראשית ימי הדפוס (המאה ה-15) ועד להקמת המדינה.

העניין הרב בארץ ישראל לאורך הדורות, בעיקר בזכות חשיבותה הדתית אך גם כמקום "אקזוטי", פראי ומסתורי, הוביל לעיסוק רב בה החל מעת העתיקה ועד ימינו ברציפות וכך הפכה ארץ ישראל, לאורך כל התקופות, לחבל הארץ המתוארת והמאוירת ביותר בעולם.

מאות ואלפי נוסעים, חוקרים, מאיירים וקרטוגרפים ביקרו בארץ ישראל או כתבו עליה ממקומות מושבם.

למרבה הצער הידע הפומבי על ההיסטוריה של הארץ לוקה בחסר וב"חורים" המקיפים מאות שנים ונראה כי גם הדיון הציבורי לוקה בחסרים של ממש.

אך לא צריך ללכת מאות שנים אחרונ כדי להרגיש את החסר - גם ההיסטוריה הקרובה של מדינת ישראל - מראשית הציונות ועד לשנותיה הראשונות - לוקה בחסר של ממש במרחב הציבורי.

הכרת תיאורה של ארץ ישראל במאות השנים האחרונות הינו נדבך בסיסי להכרתה והבנתה היום.

לא מדובר באתר המנסה לטעון לעמדה פוליטית כזו או אחרת אלא להציב את העובדות על השולחן כנדבך בסיסי לקיומו של כל דיון מושכל.

בעזרתכם, הגולשים, הדיון יהיה פורה יותר ומעמיק יותר.

באתר תוכלו למצוא 3 תערוכות אינטרנטיות של פריטי דפוס שונים:

 

 תערוכה אינטרנטית של מפות ואיורים עתיקים של ארץ ישראל ואתריה.

העושר הוויזואלי המרתק של המפות העתיקות, הזוכה לנופח יותר איורי וסיפורי מאשר תיאורי וגיאוגרפי, הופך את אלו ליצירות אומנות של ממש.

יש לזכור כי עד תחילת המאה ה-19 מפות לא נועדו (ולא תמיד יכלו) לשקף תיאור גיאוגרפי מדויק אלא נועדו לספר סיפור ולהעביר ידע נרחב יותר.

כמובן שלא ניתן להתעלם מהמידע הרב המצוי במפות ובאיורים אלו לא רק לגבי מראה הארץ אלא גם לגבי תפיסת הארץ ונופיה לאורך השנים.

עם המצאת הצילום זכינו גם לתמונות של הארץ, נופיה ותושביה.

 

 תערוכה אינטרנטית של ספרים ומאמרים עתיקים על ארץ ישראל.

עושר הכתיבה הרציפה אודות ארץ ישראל, על-ידי מטיילים, חוקרים, אנשי דת, צליינים, נוסעים וסופרים, הינו חסר תקדים לחבל ארץ קטן כל-כך כארץ ישראל (גם בפרשנותה הרחבה ביותר ואפילו כחלק מהלבנט). כל אחד מספרים ומאמרים אלו הינו אוצר בלום של ידע אודות הארץ, תושביה, נופיה ותרבותה המתאר את הארץ בתקופותיה השונות ומזווית הראייה של הכותבים השונים. למרבה הצער מרבית הספרים והמאמרים אינם נגישים לציבור ונשמח להעמיד, בעזרתכם, את המעט לרשות הציבור לעיון והעשרת הידע ומחקר.

 

 תערוכה אינטרנטית של מסמכים החל מתקופת ההשכלה היהודית ותחילת הציונות ועד להפיכת ארץ ישראל מ"ארץ" ל"מדינה".

מדור מ"ארץ למדינה" הנו היחיד שאינו עוסק ישירות בגאוגרפיה ההיסטורית של הארץ אלא במסמכים שונים בדרך להקמתה של מדינת ישראל ושנותיה הראשונות.

לטעמי האישי לא ניתן לדון בארץ ישראל מבלי לדון בפלא של חזרת העם היהודי לארץ ישראל, החייאת השפה והתרבות העברית והקמת מדינת ישראל.

המסמכים שיובאו במדור זה מטרתם לשפוך אור ייחודי על הסיפורים הקטנים מחיי היום יום בתקופה הסוערת ורוויית תהליכים זו אשר הובילה בתוך עשורים ספורים את ארץ ישראל ל"מדינת ישראל".

 

 מדור מאמרים, לקסיקון ומדריכים לאספנים שנועד להרחיב ולהעמיק את הידע.

מדור עזר זה נועד לכלול מאמרים שמטרתם להרחיב ולקשר בין פריטים שונים, ליצירת מבט-על או להעמיק בנושא מסוים.

כן יש במדור לקסיקון למונחים שונים מעולם הדפוס ואספנות פריטי דפוס עתיקים, מפות עתיקות, אפמרה, אישים ועוד.

וכן מדריכים לאספנים שנועדו לעזור לאספן המתחיל והמתקדם בנושאים שונים הקשורים פרטי דפוס.

אתר ארץ ישראל הינו פרי יוזמתו של רם א. גמליאל, אספן ספרים ומפות עתיקים של ספרים (מתקופת הדפוס, המאות ה-15 עד ה-19) ואפמרה של ראשית הציונות, המשמש גם כעורך הראשי וכאוצר של האתר.